As has been the case every year for over a decade now, the arrival of autumn heralds the second half of the winter season. crash-test results for car seats carried out by ADAC, TCS and their partners after the first session of the crash tests that took place last May. Despite a somewhat difficult period, no less than 16 new car seats (14 for the ADAC and 16 for the TCS) for different age, weight and height groups were subjected to this battery of tests in order to assess the securitythe operation, ergonomics and the pollutant content. While nine models received a 'good' rating, seven received a 'satisfactory' rating, while two models received an 'unsatisfactory' rating. For this test session, it was the Joie i-Spin Safea Swivel car seat for children from birth to 18 kg (up to approx. 4 years) certified from More Testwith the highest score. New this year, in addition to the traditional tests, the ADAC and TCS have also carried out the following tests several simulations of installation errors in order to use these results for prevention purposes. For this crash-test session, no car booster seat were retained.
ABC Design Tulip + Tulipe Isofix base
Avova Sperling-Fix i-Size
Babystyle Oyster Capsule
Babystyle Oyster Capsule + Duofix Isofix Base
Bébé Confort / Maxi-Cosi Mica
Bébé Confort / Maxi-Cosi Morion
BeSafe iZi Modular X1 + iZi Modular i-Size Base
Britax Römer Advansafix i-Size
Cybex Aton B i-Size + Base M
Cybex Aton B i-Size
Joie i-Spin Safe
Nuna Prym
Recaro Salia
Recaro Salia Elite
Renolux Olymp i-Size
The most common installation errors
As you will no doubt have realised, buying the best car seat of the world is not enough to effectively protect your child if it is incorrectly installed. It is even just the opposite is likely to happen in the event of an accident. In fact, almost 2 out of 3 children are systematically not properly restrained in the car. Incorrect installation simply renders the seat totally ineffective. To avoid this, ADAC recommends that you always to tighten the beltwithout ever twisting it, and position it correctly in the strap guides This is the only way to effectively restrain the child in the event of an impact. Likewise, jackets and/or coats must always be removed to position the belt as close as possible to the child's body. This will prevent the child from slipping between the straps and being thrown violently into the vehicle.


The cars are all different, each car seat will fit differently for example, rear seat recline, available space at the rear or the number of passengers. So, when you have the opportunity, the best thing to do is to take your child and your vehicle with you to try out the different models of interest to you.
Excessive levels of toxic substances
Since 2011, pollutant content contained in the fabrics of each of the car seats tested is one of the criteria taken into account in the final crash test score. Too high a concentration of pollutants systematically leads to an overall downgrading of the rating of each offending model. This is what happened to the Babystyle Oyster Capsulea baby cosy for infants from birth to 15 months, which despite good results in terms of safety, operation and ergonomics, has had its final score downgraded. due to a content of flame retardants TCPP and TDCP exceeding the set limit.
Selection of the Best Car Seats in Crash Tests (October 2020)
- Les Cosy Bébé (from birth to around 18 months)
The baby cosy are suitable for children from birth to 18 months depending on the model. When installed back to the road, the baby cosy guarantees better protection It's the perfect way to support your child's head and spine. The other big advantage of the baby cosy is that it makes it easy to switch from the car to the pushchair without waking your baby.
- Cybex Aton B i-Size (with or without base)

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 45 to 87 cm |
| Child's age | From birth to around 18 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Installing the car seat | Seat belt or Base M with strut |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Newborn reducer | |
| Swivel car seat | |
| Seat position | Back to the road |
CYBEX ATON B I-SIZE
- Children's car seats (from birth to 4 years approx.)
To ensure that your baby's head, which is heavier at this age, is not violently thrown forward in the event of an impact, leading to serious injury, we recommend that you place your child in a position that back to the road as long as possible. And so, neck and cervical spine are effectively protected.
- Joie i-Spin Safe i-Size

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 105 cm |
| Child's age | From birth to 4 years approx. |
| Child's weight | 18.5 kg max. |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Back to the road |
JOY I-SPIN SAFE
- BeSafe iZi Modular X1 i-Size (with base)

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 61 to 105 cm |
| Child's age | From 6 months to 4 years approx. |
| Child's weight | 18 kg max. |
| Installing the car seat | Base iZi Modular i-Size with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Road back (61 to 105 cm) Road side (88 to 105 cm) |
BESAFE IZI MODULAR X1 I-SIZE
- Nuna Prym

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 105 cm |
| Child's age | From birth to 4 years approx. |
| Child's weight | 18.5 kg max. |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Road back (40 to 105 cm) Road side (76 to 105 cm) |
NUNA PRYM I-SIZE
Complete List of ADAC & TCS Crash Test Scores
Visit the full list of final scores achieved by the car seats assessed in this session of the crash tests in October 2020. For each size categoryCar seats are ranked in order of score, from the best to the worst. To find out more about the criteria assessed and the scoring system used, you can find all the information you need in our article devoted entirely to the car seat crash tests.


