Som det har vært tilfelle hvert år i over ti år nå, innvarsler høstens ankomst andre halvdel av vintersesongen. resultater fra kollisjonstester av bilbarnestoler som ble gjennomført av ADAC, TCS og deres partnere etter den første samlingen. av kollisjonstestene som fant sted i mai i fjor. Til tross for en noe vanskelig periode, har ikke mindre enn 16 nye bilseter (14 for ADAC og 16 for TCS) i forskjellige alders-, vekt- og høydegrupper ble utsatt for dette testbatteriet for å vurdere sikkerhetden Drift, ergonomi og den innhold av forurensende stoffer. Ni modeller fikk karakteren "god", sju fikk karakteren "tilfredsstillende", mens to modeller fikk karakteren "utilfredsstillende". For denne testøkten var det Joie i-Spin Safea svingbart bilsete for barn fra fødselen til 18 kg (opptil ca. 4 år) sertifisert fra Flere testermed høyest poengsum. Nytt av året er at ADAC og TCS, i tillegg til de tradisjonelle testene, også har gjennomført følgende tester flere simuleringer av installasjonsfeil for å kunne bruke disse resultatene i forebyggende øyemed. For denne kollisjonstesten ble det ikke bilbarnestol er beholdt.
ABC Design Tulip + Tulipe Isofix-base for Tulip + Tulipe
Avova Sperling-Fix i-Size
Babystyle Oyster Capsule
Babystyle Oyster Capsule + Duofix Isofix Base
Bébé Confort / Maxi-Cosi Mica
Bébé Confort / Maxi-Cosi Morion
BeSafe iZi Modular X1 + iZi Modular i-Size Base
Britax Römer Advansafix i-Size
Cybex Aton B i-Size + Base M
Cybex Aton B i-Size
Joie i-Spin Safe
Nuna Prym
Recaro Salia
Recaro Salia Elite
Renolux Olymp i-Size
De vanligste installasjonsfeilene
Som du utvilsomt har forstått, er det viktig å kjøpe de beste bilsete av verden ikke er nok til å beskytte barnet ditt på en effektiv måte hvis den er feil installert. Det er til og med Det er sannsynlig at det motsatte vil skje i tilfelle en ulykke. Faktisk er det slik at nesten 2 av 3 barn er systematisk ikke forsvarlig fastspent i bilen. Feil montering gjør ganske enkelt setet helt ubrukelig. For å unngå dette, anbefaler ADAC at du alltid for å stramme beltetuten noensinne å vri den, og plassere den riktig i stroppestyrene Dette er den eneste måten å holde barnet effektivt fast ved en kollisjon. Det samme gjelder, jakker og/eller frakker må alltid tas av å plassere beltet så nær barnets kropp som mulig. På denne måten unngår du at barnet sklir mellom stroppene og kastes voldsomt inn i bilen.


Alle bilene er forskjellige, hvert bilsete vil passe forskjellig for eksempel, tilbakelent baksete, ledig plass på baksiden eller antall passasjerer. Så når du har mulighet til det, er det beste du kan gjøre følgende ta med deg barnet og bilen for å prøve de ulike modellene. av interesse for deg.
For høye nivåer av giftige stoffer
Siden 2011, innhold av forurensende stoffer som finnes i stoffet i hvert av de testede bilsetene, er ett av kriteriene tatt hensyn til i det endelige resultatet av kollisjonstesten. En for høy konsentrasjon av forurensende stoffer fører systematisk til en generell nedgradering av ratingen av hver enkelt modell. Dette er hva som skjedde med Babystyle Oyster Capsulea Babykos for spedbarn fra fødsel til 15 måneder, som til tross for gode resultater når det gjelder sikkerhet, betjening og ergonomi, har fått nedgradert sin endelige poengsum. på grunn av innhold av flammehemmerne TCPP og TDCP. overskrider den innstilte grensen.
Utvalg av de beste bilbarnestolene i kollisjonstester (oktober 2020)
- Les Cosy Bébé (fra fødsel til ca. 18 måneder)
Den Babykos er egnet for barn fra fødsel til 18 måneder avhengig av modell. Når den er installert tilbake til veien, Garantiene for babykos bedre beskyttelse Det er den perfekte måten å støtte barnets hode og ryggrad på. Den andre store fordelen med Babykos er at den gjør det enkelt å bytte fra bil til barnevogn uten å vekke barnet.
- Cybex Aton B i-Size (med eller uten base)

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 45 til 87 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 18 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller Base M med stag |
| Barnesikringssystem | 3-punkts sele |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Dreibart bilsete | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
CYBEX ATON B I-SIZE
- Bilbarnestoler (fra fødsel til ca. 4 år)
For å sikre at barnets hode, som er tyngre i denne alderen, ikke kastes voldsomt fremover ved en kollisjon, noe som kan føre til alvorlige skader, anbefaler vi at du plasserer barnet i en stilling som tilbake til veien så lenge som mulig. Og så.., nakke og cervicalcolumna er effektivt beskyttet.
- Joie i-Spin Safe i-Size

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra fødsel til ca. 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18,5 kg. |
| Montering av bilsetet | ISOFIX med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
JOY I-SPIN SAFE
- BeSafe iZi Modular X1 i-Size (med base)

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 61 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra ca. 6 måneder til 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18 kg. |
| Montering av bilsetet | Base iZi Modular i-Size med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Sitteposisjon | Rygg (61 til 105 cm) Ved siden av veien (88 til 105 cm) |
BESAFE IZI MODULAR X1 I-SIZE
- Nuna Prym

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra fødsel til ca. 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18,5 kg. |
| Montering av bilsetet | ISOFIX med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Sitteposisjon | Veirygg (40 til 105 cm) Ved siden av veien (76 til 105 cm) |
NUNA PRYM I-SIZE
Fullstendig liste over ADAC- og TCS-kollisjonstestresultater
Besøk den fullstendige listen over sluttresultater som ble oppnådd av bilstolene som ble evaluert i løpet av denne sesjonen av kollisjonstester i oktober 2020. For hver størrelseskategoriBilstolene er rangert etter poengsum, fra det beste til det verste. Hvis du vil vite mer om kriteriene som ble vurdert og poengberegningssystemet som ble brukt, kan du finne all informasjon i artikkelen vår som er viet helt og holdent til kollisjonstester av bilseter.


