Som varje år sedan mer än ett decennium tillbaka inleder hösten den andra halvan av vintersäsongen. krocktestresultat för bilbarnstolar som utförts av ADAC, TCS och deras partner efter den första sessionen av krocktesterna som ägde rum i maj förra året. Trots en något besvärlig period lyckades inte mindre än 16 nya bilbarnstolar (14 för ADAC och 16 för TCS) i olika ålders-, vikt- och längdgrupper utsattes för detta testbatteri i syfte att bedöma säkerhetden drift, ergonomi och förorenande innehåll. Nio modeller fick omdömet "bra", sju fick omdömet "tillfredsställande" och två fick omdömet "otillfredsställande". För denna testomgång var det Joie i-Spin Säkera Vridbar bilbarnstol för barn från födseln till 18 kg (upp till ca 4 år) certifierad från Fler testermed högst poäng. Nytt för i år är att ADAC och TCS, utöver de traditionella testerna, även har genomfört följande tester flera simuleringar av installationsfel för att kunna använda dessa resultat i förebyggande syfte. För detta krocktest har inga bältesstol för bil har bibehållits.
ABC Design Tulip + Tulipe Isofix bas
Avova Sperling-Fix i-Size
Babystyle Oyster Kapsel
Babystyle Oyster Capsule + Duofix Isofix Base
Bébé Confort / Maxi-Cosi Mica
Bébé Confort / Maxi-Cosi Morion
BeSafe iZi Modular X1 + iZi Modular i-Size Base
Britax Römer Advansafix i-Size
Cybex Aton B i-Size + Bas M
Cybex Aton B i-Size
Joie i-Spin Säker
Nuna Prym
Recaro Salia
Recaro Salia Elite
Renolux Olymp i-Size
De vanligaste installationsfelen
Som du säkert har insett är det viktigt att köpa den bästa bilbarnstol av världen inte räcker för att effektivt skydda ditt barn om den är felaktigt installerad. Det är även Det är troligt att precis motsatsen kommer att hända. i händelse av en olycka. Faktum är att nästan 2 av 3 barn är systematiskt inte ordentligt fastspända i bilen. Felaktig montering gör helt enkelt sätet helt verkningslöst. För att undvika detta rekommenderar ADAC att du alltid att dra åt bältetutan att någonsin vrida den, och placera den korrekt i bandstyrningarna Detta är det enda sättet att effektivt hålla fast barnet i händelse av en kollision. På samma sätt, jackor och/eller rockar måste alltid tas av att placera bältet så nära barnets kropp som möjligt. Detta förhindrar att barnet glider mellan remmarna och kastas våldsamt in i fordonet.


Alla bilar är olika, varje bilbarnstol passar olika bra till exempel, baksätets lutning, tillgängligt utrymme på baksidan eller antalet passagerare. Så när du har möjlighet är det bästa du kan göra att ta med dig ditt barn och ditt fordon för att prova de olika modellerna av intresse för dig.
För höga halter av giftiga ämnen
Sedan 2011, förorenande innehåll som finns i tyget i var och en av de testade bilbarnstolarna är ett av kriterierna beaktas i det slutliga krocktestresultatet. En för hög koncentration av föroreningar leder systematiskt till en allmän nedgradering av kreditbetyget av varje felande modell. Detta är vad som hände med Babystyle Oyster Kapsela baby gosedjur för spädbarn från födseln till 15 månader, som trots goda resultat när det gäller säkerhet, drift och ergonomi, har fått sitt slutbetyg nedgraderat. på grund av innehåll av flamskyddsmedlen TCPP och TDCP överskrider den inställda gränsen.
Urval av de bästa bilsätena i krocktester (oktober 2020)
- Les Cosy Bébé (från födseln till ca 18 månader)
Den baby gosedjur är lämpliga för barn från födseln till 18 månader beroende på modell. Vid installation tillbaka till vägen, garantier för babyskyddet bättre skydd Det är det perfekta sättet att stödja ditt barns huvud och ryggrad. Den andra stora fördelen med baby gosedjur är att den gör det enkelt att byta från bilen till barnvagnen utan att väcka barnet.
- Cybex Aton B i-Size (med eller utan bas)

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 45 till 87 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 18 månader. |
| Barnets vikt | 13 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte eller Bas M med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 3-punkts sele |
| Reduktion för nyfödda | |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
CYBEX ATON B I-SIZE
- Bilbarnstolar (från födseln till ca 4 år)
För att säkerställa att ditt barns huvud, som är tyngre i denna ålder, inte kastas våldsamt framåt vid en kollision och leder till allvarliga skador, rekommenderar vi att du placerar ditt barn i en position som tillbaka till vägen så länge som möjligt. Och så.., Nacke och halsrygg är effektivt skyddade.
- Joie i-Spin Säker i-Size

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 105 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till 4 år ca. |
| Barnets vikt | 18,5 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | ISOFIX med stag |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Reduktion för nyfödda | |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
GLÄDJE I-SPIN SÄKERT
- BeSafe iZi Modular X1 i-Size (med bas)

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 61 till 105 cm |
| Barnets ålder | Från 6 månader till ca 4 år. |
| Barnets vikt | 18 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | Bas iZi Modular i-Size med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Reduktion för nyfödda | |
| Sittplatsens position | Väg bak (61 till 105 cm) Vägkant (88 till 105 cm) |
SÄKER IZI MODULÄR X1 I-STORLEK
- Nuna Prym

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 105 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till 4 år ca. |
| Barnets vikt | 18,5 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | ISOFIX med stag |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Reduktion för nyfödda | |
| Sittplatsens position | Väg tillbaka (40 till 105 cm) Vägkant (76 till 105 cm) |
NUNA PRYM I-SIZE
Komplett lista över ADAC & TCS krocktestresultat
Besök den fullständiga listan över slutresultat som erhållits av de bilbarnstolar som utvärderats under denna session av krocktester i oktober 2020. För varje StorlekskategoriBilbarnstolarna är rangordnade efter poäng, från det bästa till det sämsta. Om du vill veta mer om de kriterier som bedömts och det poängsystem som använts kan du hitta all information i vår artikel som helt och hållet ägnas åt krocktester av bilbarnstolar.


