As part of the latest series of crash tests carried out jointly by ADAC and its partners, the following vehicles were subjected to them 26 new baby car seats which have been tested for all size, weight and age categories. These crash tests carried out twice a year are used to evaluate different models on criteria such as safety, operation, ergonomics and pollutant content.
On the 26 car seats tested in this October session, none of them achieved the maximum mark of 'Very Good'. Nonetheless, the following points were raised 14 models were rated 'Good'. These include the Maxi-Cosi Pebble 360 and the Mima iZi Go Modular X1 i-Size which get excellent marks for safety, with a very low risk of injury in the event of a frontal or side collision.
With weak points in all the rating criteria, the 7 car seats classified as "Satisfactory" are for the majority of expandable car seats. These seats are unique in that they cover several age groups to accompany the child from birth to age 12. A period during which two or three different car seats are generally required (baby cosy, car seat and booster seat). This versatility, which is also one of their biggest drawbacks, requires a certain amount of compromise between each of the criteria. The savings you make by buying a single seat often don't outweigh the disadvantages, which is why it's important to think carefully before you buy one. convertible car seat. For use by grandparents who regularly look after children of different ages, a seat of this type may nevertheless be a good option.

Le Chicco Seat4Fix, Chicco Seat4Fix Air, Nuna Tres LX and Lettas Murphy (916) were judged to be "Sufficient". Visit two Chicco car seats present a greater risk of injury in the event of a frontal or side collision, while the other two models present a greater risk of misuse.
Due to the presence of pollutants, theOsann Oreo 360 II is the only baby car seat to have been judged "Insufficient". In fact, the seat sample examined contained traces of the plasticiser DPHP in a quantity higher than the limit values authorised by the experts, which automatically led to a downgrading of its rating.
Mima iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size base
Graco Snugessentials + Snugride i-Size Base
Mima iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size base
Graco Snugessentials
From birth to 85 cm (approx. 18 months)
Maxi-Cosi Pebble 360
Maxi-Cosi Pebble 360 + FamilyFix 360 base
Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size
Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size + Flex Base iSense
Britax Römer Baby-Safe iSense
Britax Römer Baby-Safe iSense + Flex Base iSense
Hauck Select Baby
Hauck Select Baby + Select Base
From birth to 105 cm (4 years approx.)
Swandoo Marie 3
Avova Sperber-Fix i-Size
Osann Oreo 360 II
From birth to 150 cm (approx. 12 years)
Jané Groowy + Nest i-Size
Lettas Murphy (916)
Nuna Tres LX
Chicco Seat4Fix
Chicco Seat4Fix Air
From 61 to 105 cm (approx. 6 months to 4 years)
Cybex Sirona SX2 i-Size
Britax Römer Dualfix iSense + Flex Base iSense
From 60 to 150 cm (approx. 6 months to 12 years)
ABC Design Aspen i-Size
Foppapedretti Isoplus
Jané Groowy
From 100 to 150 cm (4 to 12 years approx.)
Joie i-Trillo LX
Selection of the Best Crash-Tested Car Seats (October 2021)
- Les Cosy Bébé (from birth to around 18 months)
- Mima iZi Go Modular X1 i-Size (with or without base)
- Graco SnugEssentials (with or without base)
- Maxi-Cosi Pebble 360 (with or without base)
- Britax Römer Baby-Safe 3 & Baby-Safe iSense (with or without base)
- Children's car seats (from 12 months to 4 years approx.)
- Cybex Sirona SX2 i-Size
- Britax Römer Dualfix iSense + Flex Base iSense
- Booster seats (from 4 to 12 years approx.)
- Joie i-Trillo LX
The cosy is a car seat fitted with a reducer for travelling rear facing with your baby comfortably and safely from the moment you leave the maternity hospital.

| Mima iZi Go Modular X1 i-Size | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 75 cm |
| Child's age | From birth to around 12 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Seat position | Back to the road |
| Installing the car seat | Seat belt or base iZi Modular i-Size |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Newborn reducer | |
| Lying position | |
| Swivel car seat | |
| Weight | 4.2 kg |
MIMA IZI GO MODULAR X1 I-SIZE

| Graco SnugEssentials | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | 40 to 75 cm |
| Child's age | From birth to around 12 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Seat position | Back to the road |
| Installing the car seat | Seat belt or base Snugride i-Size |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Newborn reducer | |
| Swivel car seat | |
| Weight | 3.7 kg |
GRACO SNUGESSENTIALS

| Maxi-Cosi Pebble 360 | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 83 cm |
| Child's age | From birth to around 15 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Seat position | Back to the road |
| Installing the car seat | Seat belt or base FamilyFix 360 |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Newborn reducer | |
| Swivel car seat | With the FamilyFix 360 base |
| Weight | 4.3 kg |
MAXI-COSI PEBBLE 360

| Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size | Britax Römer Baby-Safe iSense |
|
|---|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 83 cm | From 40 to 83 cm |
| Child's age | From birth to around 15 months. | From birth to around 15 months. |
| Child's weight | 13 kg max. | 13 kg max. |
| Seat position | Back to the road | Back to the road |
| Installing the car seat | Seat belt or Flex Base iSense | Seat belt or Flex Base iSense |
| Child restraint system | 5-point harness | 5-point harness |
| Newborn reducer | ||
| Swivel car seat | With the Flex iSense base | With the Flex iSense base |
| Lying position | ||
| Intelligent lighting | ||
| Weight | 4.6 kg | 4.8 kg |
BABY-SAFE 3 I-SIZE | BABY-SAFE ISENSE |
Children under the age of ten must travel in a car seat adapted to their morphology. Visit rear-facing car seats are the safest way to travel with your child up to around the age of 4. These models absorb shocks to protect your child's head, neck and spine.

| Cybex Sirona SX2 i-Size | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 61 to 105 cm |
| Child's age | From 6 months to 4 years approx. (or from birth with the reducer) |
| Child's weight | 18 kg max. |
| Seat position | Road back (61 to 105 cm) Road side (76 to 105 cm) |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | Optional |
| Weight | 14.1 kg |
CYBEX SIRONA SX2 I-SIZE

| Britax Dualfix iSense | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 61 to 105 cm |
| Child's age | From 6 months to 4 years approx. |
| Child's weight | 18 kg max. |
| Seat position | Road back (61 to 105 cm) Road side (76 to 105 cm) |
| Installing the car seat | Flex Base iSense |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Weight | 14.8 kg |
BRITAX DUALFIX ISENSE
The use of a car booster seat is compulsory in cars for children over 15 kg or 100 cm, depending on the type approval of the seat. The booster seat allows you to raised the child to ensure that the seatbelt fits your child perfectly. The booster seat is an essential part of travelling safely with your child. up to the age of 12.

| Joie i-Trillo LX | |
|---|---|
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 100 to 150 cm |
| Child's age | From 4 to 12 years approx. |
| Child's weight | 15 to 36 kg (Group 2/3) |
| Seat position | Facing the road |
| Installing the car seat | Seat belt + ISOSAFE (optional) |
| Child restraint system | Safety belts |
| Weight | 4.7 kg |
JOY I-TRILLO LX
Complete List Of ADAC & TCS Crash Test Scores (October 2021)
Find out more about the marks obtained during this session of crash tests in October 2021 for all the car seats assessed. Full details of the criteria assessed and the scoring system used are available in our special article on crash tests.
- ADAC Crash Test Car Seat Results (October 2021)
- TCS Car Seat Crash Test Results (October 2021)




