Som en del av den siste serien med kollisjonstester utført av ADAC og ADACs partnere, ble følgende kjøretøyer utsatt for disse testene 26 nye bilbarnestoler som er testet for alle størrelses-, vekt- og alderskategorier. Disse kollisjonstester utføres to ganger i året brukes til å evaluere ulike modeller ut fra kriterier som sikkerhet, drift, ergonomi og innhold av forurensende stoffer.
På den 26 testede bilbarnestoler i oktober, men ingen av dem oppnådde maksimalkarakteren "Very Good". Følgende punkter ble likevel tatt opp 14 modeller ble vurdert til "god". Disse omfatter blant annet Maxi-Cosi Pebble 360 og den Mima iZi Go Modular X1 i-Size som får utmerkede karakterer for sikkerhet, med svært lav risiko for personskader ved front- eller sidekollisjon.
Med svake punkter i alle vurderingskriteriene, har 7 bilseter klassifisert som "Tilfredsstillende", er for de fleste av de utvidbare bilseter. Disse setene er unike fordi de dekker flere aldersgrupper å følge barnet fra fødsel til 12 års alder. En periode der det vanligvis kreves to eller tre forskjellige bilseter (Babykos, bilsete og beltestol). Denne allsidigheten, som også er en av de største ulempene, krever et visst kompromiss mellom hvert av kriteriene. Besparelsene du oppnår ved å kjøpe et enkelt sete, veier ofte ikke opp for ulempene, og derfor er det viktig å tenke seg godt om før du kjøper et sete. bilsete i utvikling. For besteforeldre som regelmessig passer barn i ulike aldre, kan et sete av denne typen likevel være et godt alternativ.

Le Chicco Seat4Fix, Chicco Seat4Fix Air, Nuna Tres LX og Lettas Murphy (916) ble vurdert som "tilstrekkelig". Besøk to Chicco-bilstoler utgjør en større risiko for personskade ved front- eller sidekollisjon, mens de to andre modellene utgjør en større risiko for feilbruk.
På grunn av forekomsten av forurensende stoffer, erOsann Oreo 360 II er den eneste bilbarnestol å ha blitt vurdert som "utilstrekkelig". Faktisk inneholdt den undersøkte seteprøven spor av mykgjøreren DPHP i en mengde som var høyere enn grenseverdiene godkjent av ekspertene, noe som automatisk førte til en nedgradering av vurderingen.
Mima iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size base
Graco Snugessentials + Snugride i-Size Base
Mima iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size base
Graco Snugessentials
Fra fødsel til 85 cm (ca. 18 måneder)
Maxi-Cosi Pebble 360
Maxi-Cosi Pebble 360 + FamilyFix 360-base
Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size
Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size + Flex Base iSense
Britax Römer Baby-Safe iSense fra Römer
Britax Römer Baby-Safe iSense + Flex Base iSense
Hauck Select Baby
Hauck Select Baby + Select Base
Fra fødsel til 105 cm (ca. 4 år).
Swandoo Marie 3
Avova Sperber-Fix i-Size
Osann Oreo 360 II
Fra fødsel til 150 cm (ca. 12 år)
Jané Groowy + Nest i-Size
Lettas Murphy (916)
Nuna Tres LX
Chicco Seat4Fix
Chicco Seat4Fix Air
Fra 61 til 105 cm (ca. 6 måneder til 4 år)
Cybex Sirona SX2 i-Size
Britax Römer Dualfix iSense + Flex Base iSense
Fra 60 til 150 cm (ca. 6 måneder til 12 år)
ABC Design Aspen i-Size
Foppapedretti Isoplus
Jané Groowy
Fra 100 til 150 cm (ca. 4 til 12 år).
Joie i-Trillo LX
Utvalg av de beste kollisjonstestede bilbarnestolene (oktober 2021)
- Les Cosy Bébé (fra fødsel til ca. 18 måneder)
- Mima iZi Go Modular X1 i-Size (med eller uten sokkel)
- Graco SnugEssentials (med eller uten base)
- Maxi-Cosi Pebble 360 (med eller uten base)
- Britax Römer Baby-Safe 3 & Baby-Safe iSense (med eller uten base)
- Bilbarnestoler (fra 12 måneder til ca. 4 år)
- Cybex Sirona SX2 i-Size
- Britax Römer Dualfix iSense + Flex Base iSense
- Barneseter (fra ca. 4 til 12 år)
- Joie i-Trillo LX
Cosy er et bilsete som er utstyrt med en reduksjonsanordning for reise med ryggen mot veien med babyen din på en komfortabel og trygg måte fra det øyeblikket du forlater fødeavdelingen.

| Mima iZi Go Modular X1 i-Size | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 75 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 12 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller base iZi Modular i-Size |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Liggende stilling | |
| Dreibart bilsete | |
| Vekt | 4,2 kg |
MIMA IZI GO MODULAR X1 I-STØRRELSE

| Graco SnugEssentials | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | 40 til 75 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 12 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller base Snugride i-Size |
| Barnesikringssystem | 3-punkts sele |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Dreibart bilsete | |
| Vekt | 3,7 kg |
GRACO SNUGESSENTIALS

| Maxi-Cosi Pebble 360 | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 83 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 15 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller base FamilyFix 360 |
| Barnesikringssystem | 3-punkts sele |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Dreibart bilsete | Med FamilyFix 360-basen |
| Vekt | 4,3 kg |
MAXI-COSI PEBBLE 360

| Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size | Britax Römer Baby-Safe iSense |
|
|---|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 83 cm | Fra 40 til 83 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 15 måneder. | Fra fødselen til rundt 15 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. | Maks. 13 kg. |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien | Tilbake til veien |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller Flex Base iSense | Sikkerhetsbelte eller Flex Base iSense |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele | 5-punkts sele |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | ||
| Dreibart bilsete | Med Flex iSense-basen | Med Flex iSense-basen |
| Liggende stilling | ||
| Intelligent belysning | ||
| Vekt | 4,6 kg | 4,8 kg |
BABY-SAFE 3 I-SIZE | BABYSIKKER ISENSE |
Barn under ti år må reise i et bilsete som er tilpasset deres morfologi. Besøke bakovervendte bilseter er den tryggeste måten å reise med barn opp til ca. 4 år på. Disse modellene absorberer støt og beskytter barnets hode, nakke og ryggrad.

| Cybex Sirona SX2 i-Size | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 61 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra ca. 6 måneder til 4 år. (eller fra fødselen av med reduksjonsmiddel) |
| Barnets vekt | Maks. 18 kg. |
| Sitteposisjon | Rygg (61 til 105 cm) Ved siden av veien (76 til 105 cm) |
| Montering av bilsetet | ISOFIX med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | Valgfritt |
| Vekt | 14,1 kg |
CYBEX SIRONA SX2 I-SIZE

| Britax Dualfix iSense | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 61 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra ca. 6 måneder til 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18 kg. |
| Sitteposisjon | Rygg (61 til 105 cm) Ved siden av veien (76 til 105 cm) |
| Montering av bilsetet | Flex Base iSense |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Vekt | 14,8 kg |
BRITAX DUALFIX ISENSE
Bruk av en bilbarnestol er obligatorisk i biler for barn over 15 kg eller 100 cm, avhengig av setets typegodkjenning. Babystolen gjør det mulig å oppfostret barnet for å sikre at sikkerhetsbeltet passer perfekt til barnet. Bilbarnestolen er en viktig del av en trygg reise med barnet ditt. opp til 12 år.

| Joie i-Trillo LX | |
|---|---|
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 100 til 150 cm |
| Barnets alder | Fra ca. 4 til 12 år. |
| Barnets vekt | 15 til 36 kg (Gruppe 2/3) |
| Sitteposisjon | Å møte veien |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte + ISOSAFE (tilleggsutstyr) |
| Barnesikringssystem | Sikkerhetsbelter |
| Vekt | 4,7 kg |
JOY I-TRILLO LX
Komplett liste over ADAC- og TCS-kollisjonstestresultater (oktober 2021)
Finn ut mer om karakterene som ble oppnådd i løpet av denne sesjonen i kollisjonstester i oktober 2021 for alle de vurderte bilstolene. Fullstendig informasjon om kriteriene som ble vurdert og poengsystemet som ble brukt, finner du i vår spesialartikkel om kollisjonstester.
- Resultater fra ADACs kollisjonstester av bilseter (oktober 2021)
- Resultater fra TCS-kollisjonstester av bilseter (oktober 2021)




