This year, as every spring, ADAC, TCS and their European partners tested 26 car seat models belonging to different weight and size classes in order to assess them in terms of securityof operation, ergonomics and pollutant content. In recent years, pollutant levels have often led to the devaluation of certain car seats. This year, however, crash test results for car seats are encouraging, since no model was rated as "insufficient" on this criterion. The Silver Cross Dream + Base Dream i-Sizea baby cosy suitable for a child from birth to 85 cm (up to around 15 months), is the only one to achieve a final score of "very good. He came first in this test session. Visit Chicco Fold & Go i-Size and the Mifold Hifold Fit and Fold Boostertwo folding car seats were also tested and evaluated.
Joie i-Snug + i-Base Advance
Bébé Confort Coral
Joie i-Snug
Silver Cross Dream + Dream i-Size Base
Nuna Pipa Next + Pipa Next Base
Nuna Pipa Next
Silver Cross Dream
BeSafe iZi Twist B
Britax Römer Dualfix 2 R
Joie i-Venture
Bébé Confort Beryl
BeSafe iZi Twist
Inglesina Darwin Toddler + Base Darwin i-Size
CBX Xelo
Cybex Pallas B-Fix
Kinderkraft Oneto 3
Osann Flux Isofix
Osann Flux Plus
Cybex Solution Z i-Fix
CBX Yari
Cybex Solution B-Fix
Bébé Confort Kore
Bébé Confort Kore Pro
Chicco Fold & Go i-Size
Mifold Hifold Fit and Fold Booster
A New Test Protocol
For this first crash-test session 2020, the test protocol has been reworked to put in place new new processes and use new vehicles tests. This means that the results and grades obtained this year are not directly comparable with those of the previous year. comparable to those of previous years. The results obtained for this session are encouraging since more than two-thirds of the models tested have obtained "good see "very good results and no car seat failed to the side impact test. As a reminder, the tests carried out by ADAC and the TCS go far beyond minimum legal requirements recommended by European regulations R44/04 and R129 (i-Size).
Folding Car Seats
After testing the Nachfolger Hy5.1 TTfirst rear facing car seat inflatable, these are two folding car seats which have this time been evaluated. Visit Chicco Fold & Go i-Sizedesigned for children from 100 to 150 cm (ages 3 to 12 approx.) and the Mifold Hifold Fit and Fold Booster designed for use from 15 to 36 kg (aged 3 to 12 approx.) are two folding booster seats with backrests designed to be easy to transport and unobtrusive when you don't need it. Although the Chicco is a little more complicated because of the many comfort features that add up, the Mifold Hifold presented a greater risk of injury in the event of a side impact. Overall, both models achieve their objectives for a occasional use (carpooling, holidays, travel). Their final score was "satisfactory in the crash test.


Car seats to avoid in crash tests
Certain models of car seat tested failed to convince both in terms of safety that operating costs. Two models in particular should be avoided. These are Osann Flux Plusa booster seat for children from 9 to 36 kg (9 months to approx. 12 years), which includes an increased risk of injury in the event of a head-on collision and a lack of stability in the vehicle. The passing the belt The safety system is also fairly complex, which could lead to the child not being properly secured. For its part, the Tex Baby Eris i-Sizea booster seat for children from 61 to 105 cm (from 9 months to 4 years approx.) is a real winner. not recommended by the TCS with just one star. The seat features major safety weaknesses.
Selection of the Best Crash-Tested Car Seats (May 2020)
- Les Cosy Bébé (from birth to around 18 months)
- Silver Cross Dream i-Size (with or without base)
- Joie i-Snug (with or without base)
- Bébé Confort Coral (with or without base)
- Nuna Pipa Next (with or without base)
- Children's car seats (from birth to 4 years approx.)
- Britax Römer Dualfix 2 R
- BeSafe iZi Twist
- BeSafe iZi Twist B
- Joie i-Venture
- Booster seats (from 4 to 12 years approx.)
- Cybex Solution Z i-Fix
- Cybex Solution B-Fix
Le baby cosy is the way the safest way to transport your baby as soon as she leaves the maternity ward up to the age of 12, 15 or 18 months depending on the model. It is perfectly adapted to the morphology of the smallest babies, slightly inclined to prevent gastric reflux and the head from tilting forward while sleeping and is installed with its back to the road (5x safer to travel with).

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 85 cm |
| Child's age | From birth to around 18 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Installing the car seat | Seat belt or Dream i-Size base |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Seat position | Back to the road |
SILVER CROSS DREAM I-SIZE

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 75 cm |
| Child's age | From birth to around 12 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Installing the car seat | Seat belt or i-Base Advance |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Swivel car seat | |
| Seat position | Back to the road |
JOY I-SNUG

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 75 cm |
| Child's age | From birth to around 12 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Installing the car seat | Seat belt or FamilyFix 3 base |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Swivel car seat | |
| Seat position | Back to the road |
CORAL COMFORT BABY

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 83 cm |
| Child's age | From birth to around 15 months. |
| Child's weight | 13 kg max. |
| Installing the car seat | Seat belt or base Pipa Next |
| Child restraint system | 3-point harness |
| Swivel car seat | |
| Seat position | Back to the road |
NUNA PIPA NEXT
The back-to-the-road position is to be adopted from birth. It is even recommended for as long as possible because it's the best way to protect the back of the neck and cervicals of a child. This prevents your child's head, which is proportionately heavier for their age, from being violently thrown forward in the event of an impact that could cause serious injury.

| Certification | R44/04 |
| Child's weight | From 0 to 18 kg (Group 0+/1) |
| Child's age | From birth to 4 years approx. |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Road back (0 to 18 kg) Road side (9 to 18 kg) |
BRITAX DUALFIX 2 R

| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 61 to 105 cm |
| Child's age | From 6 months to 4 years approx. |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Back to the road |
BESAFE IZI TWIST
Le BeSafe iZi Twist B is equipped a newborn reducer which allows it to be used from birth to 105 cm (up to approx. 4 years). Unlike the iZi Twist, it has a newborn reducer innovative detachable system protection additional, a seat and maintenance perfect for toddlers. What's more, in terms of safety, comfort and equipment, the BeSafe iZi Twist B is identical to iZi Twist.
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 105 cm |
| Child's age | From birth to 4 years approx. |
| Installing the car seat | ISOFIX with strut |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Back to the road |
BESAFE IZI TWIST B
Le Joie i-Venture is an approved child car seat R129 (i-Size) for use from birth to 105 cm (up to approx. 4 years, max. 18.5 kg). This model allows you to travel back and facing the road from 15 months (approx. 76 cm). It has a 5-point harnessa adjustable tilt in both directions and enhanced safety in the headrest area which has 3 layers of protection, one of which is shape memory. Installation of the i-Venture in the vehicle requires the i-Base Advance (also compatible with Joie i-Snug and Joie i-Gemm).
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 40 to 105 cm |
| Child's age | From birth to 4 years approx. |
| Installing the car seat | ISOFIX with base i-Base Advance |
| Child restraint system | 5-point harness |
| Swivel car seat | |
| Newborn reducer | |
| Seat position | Back to the road |
JOY I-VENTURE
As far as possible, use the rear facing car seat before using a booster car seat. Premature use of a booster seat can lead to serious injury in the event of an accident, particularly if it is not adapted to your child's size.
Le Solution Z i-Fix from Cybex is a booster seat with backrest of the Cybex Platinium range approved in accordance with the R129 regulation (i-Size). The booster seat is fixed to the ISOFIX of the vehicle, allowing children to travel in complete safety. from 100 to 150 cm (ages 3 to 12 approx.). With sound adjustable headrest and adjustable backrest Its width and length make it easy to adapt to the body shape of all children, for optimum comfort during your journeys. For added safety, there's the traditional side impact protection (L.S.P.), as well as safety cushions on the head (Cybex Safety Pads).
| Certification | R129 (i-Size) |
| Child size | From 100 to 150 cm |
| Child's age | From 3 to 12 years approx. |
| Installing the car seat | Seat belts and ISOFIX |
| Child restraint system | Safety belts |
| Seat position | Facing the road |
CYBEX SOLUTION Z I-FIX
Le Cybex Solution B-Fix is a booster seat with backrest for children from 15 to 36 kg (3 to 12 years approx.). It's a lightweight model that offers a side impact protection (L.S.P), a file and an adjustable headrest as your child grows. Complies with European regulation R44/04Your child is positioned facing the road and held securely in place by the vehicle belt. A hook-and-loop fastening system (Latch Connect) makes the seat even more stable (optional).
| Certification | R44/04 |
| Child's weight | From 15 to 36 kg |
| Child's age | From 3 to 12 years approx. |
| Installing the car seat | Seat belt and hook system (optional) |
| Child restraint system | Safety belts |
| Seat position | Facing the road |
CYBEX SOLUTION B-FIX
Complete List of ADAC & TCS Car Seat Crash Test Results
Visit the full list of final scores achieved by the car seats assessed in this session of the crash tests from May 2020. For each size category, car seats are ranked in order of score obtainedfrom best to worst. To find out more about the criteria assessed and the scoring system used, please refer to our article on crash tests on car seats for all the answers.






