För föräldrar är barnens säkerhet i bilen av största vikt. Det är därför som publikationen ADAC & TCS krocktestresultat är alltid ett ögonblick att se fram emot. Syftet med krocktester är bedöma varje modells beteende i fråga om säkerhet, drift, ergonomi och föroreningsinnehåll. För att garantera deras oberoende väljs de testade bilbarnstolarna ut av organisationerna själva och köps helt anonymt. För dessa inledande resultat för 2021ADAC, TCS och deras partners undersökta 26 bilbarnstolsmodeller av alla storlekar och åldrar. Arton av dessa bilbarnstolar bedömdes vara "bra" medan tre modeller noterades som "tillfredsställande. De sista fem sätesmodellerna bedömdes vara "otillräcklig. Orsaken var en överdrivet föroreningsinnehåll för fyra av dem och en allvarlig säkerhetsfråga för den senare. Till skillnad från föregående krockprov i oktober 2020ingen modell har lyckats uppnå en poäng på "mycket bra".
Maxi-Cosi Tinca + Base Tinca
Stokke iZi Go Modular X1 i-Size by Besafe + Bas iZi Modular i-Size
Maxi-Cosi Tinca
Babyzen iZi Go Modular X1 i-Size från BeSafe
Stokke iZi Go Modular X1 i-Size från BeSafe
BeSafe iZi Go Modulär X1 i-Size
BeSafe iZi Go Modular X1 i-storlek + Bas iZi Modular i-storlek
Peg Perego Primo Viaggio Lounge + Bas i-Size
Silver Cross Simplicity Plus + Simplifix Isofix Base
Maxi-Cosi Marble
Chicco Kiros i-Size
Silver Cross Simplicity Plus
Peg Perego Primo Viaggio Lounge
Chicco Kiros i-Size + Kiros i-Size bas
Peg Perego Primo Viaggio 360
Osann Oreo 360°
Swandoo Marie 2
Axkid One+
Axkid One
Cybex Pallas G i-Size
Recaro Tian Elite
Britax Römer Advansafix M i-Size
Cybex Lösning S i-Fix
Joie i-Traver
Recaro Mako Elite 2
Överdriven förekomst av föroreningar
Sedan den överdrivna förekomsten av vissa förorenande ämnen infördes i bedömningskriterierna leder den systematiskt till en Devalvering av det slutliga märket. av de berörda sätena. Trots att utmärkta resultat När det gäller säkerhet misslyckades fyra sätesmodeller på grund av förekomsten av giftiga ämnen i sina klädselöverdrag. Besök BeSafe iZi Go Modular X1 i-Size, Swandoo Marie 2 ochOsann Oreo 360 fick sina poäng nedgraderade efter att spår av naftalen och DPHP upptäckts, ämnen som är potentiellt farliga för små barn. Efter tillkännagivandet av dessa resultat, Swandoo, BeSafe och Osann vidtog omedelbart åtgärder för att så snabbt som möjligt modifiera och ersätta de felaktiga komponenterna. Även om Förekomst av förorenande ämnen. är fortfarande problematisk, detta förringar inte på något sätt de goda resultaten för dessa modeller i säkerhet. Som jämförelse kan nämnas bilbarnstolar Babyzen och Stokke bedöms på grundval av BeSafe iZi Go Modulär X1 i-Size uppnådde utmärkta resultat som visade att endast sätesklädseln var felaktig.
Le Chicco Kiros i-Size + Kiros i-Size bas var den enda bilbarnstol att ha blivit "flunkad" från detta kraschtest för av säkerhetsskäl. I själva verket baby gosedjur lossnade från sin bas under frontalkollision med våld kasta sätet med provdockan mot fordonets främre del. I händelse av en olycka är risken för allvarliga skador för barnet skulle ha varit dramatisk. Medveten om faran, Chicco har lanserat en ersättningskampanj av sin Kiros i-Size-bas.
En hög säkerhetsnivå
Detta år har baby gosedjur var de mest testade modellerna. Sammanlagt undersökte ADAC och dess partner modeller med femton säten utformad för barn från födseln till 18 månader eller så. Det stora antalet modeller förklaras framför allt av det sätt på vilket denna typ av säte fästs, vilket kan göras med både en särskild ISOFIX-bas eller säkerhetsbälte. På grund av risken för felaktig installation användningen av bältet, risken för skador och bilbarnstolar som är knutna till deras baser rankas regelbundet högre.

Användning av ISOFIX® monteringssystem med ikraftträdandet av i-Size reglering, Användningen av en bas minskar avsevärt risken för felaktig installation. I detta avseende anses kombinationen av en babyskydd och en bas vara det säkraste alternativet. Användningen av en babyskydd som är korrekt installerad med hjälp av ett säkerhetsbälte är dock lika säker för barnets säkerhet.
Urval av de bästa krocktestade bilsätena (maj 2021)
- Les Cosy Bébé (från födseln till ca 18 månader)
- Babyzen iZi Go Modular X1 i-Size & Stokke iZi Go Modular X1 i-Size (med eller utan bas)
- Maxi-Cosi Tinca (med eller utan bas)
- Peg Perego Primo Viaggio Lounge (med eller utan bas)
- Silver Cross Simplicity Plus (med eller utan bas)
- Maxi-Cosi Marble (med bas)
- Bilbarnstolar (från födseln till ca 7 år)
- Axkid One / Axkid One+
- Evolutive bilbarnstolar (från födseln till ca 12 år)
- Cybex Pallas G i-Size
- Bältesstolar (från 4 till 12 år ca.)
- Cybex Lösning S i-Fix
- Joie i-Traver
Oavsett om den är installerad med en ISOFIX-bas eller med säkerhetsbälte av fordonet, användning av en baby gosedjur är fortfarande det säkraste sättet att resa med en baby. Förutom dess bakåtvänd position (den säkraste), den baby gosedjur är perfekt anpassad till nyfödda barns särskilt ömtåliga morfologi. Det är därför vi regelbundet rekommenderar användning av en babymössa som första bilbarnstolen.

| Babyzen Yoyo iZi Go Modular X1 i-Size | Stokke iZi Go Modular X1 i-Size | |
|---|---|---|
| Certifiering | R129 (i-Size) | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 75 cm | Från 40 till 75 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 12 månader. | Från födseln till ca 12 månader. |
| Barnets vikt | 13 kg max. | 13 kg max. |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen | Tillbaka till vägen |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte eller bas iZi Modular i-Size med fjäderben | Säkerhetsbälte eller bas iZi Modular i-Size med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele | 5-punktssele |
| Reduktion för nyfödda | ||
| Vridbar bilbarnstol | ||
| Priser | SE DET BÄSTA PRISET | SE DET BÄSTA PRISET |

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 45 till 75 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 12 månader. |
| Barnets vikt | 12 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte eller bas Tinca eller FamiljeFix 2 med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 3-punkts sele |
| Reduktion för nyfödda | |
| Lutande ryggstöd | |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
MAXI-COSI TINCA

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 87 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 15 månader. |
| Barnets vikt | 13 kg max. |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte eller bas Peg Perego i-Size med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 3-punkts sele |
| Reduktion för nyfödda | |
| Lutande ryggstöd | |
| Vridbar bilbarnstol |
PEG PEREGO PRIMO VIAGGIO LOUNGE

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 85 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 15 månader. |
| Barnets vikt | 13 kg max. |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte eller bas Peg Perego i-Size med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele |
| Reduktion för nyfödda | |
| Lutande ryggstöd | |
| Vridbar bilbarnstol |
SILVER CROSS SIMPLICITY PLUS

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 85 cm |
| Barnets ålder | Från födseln till ca 15 månader. |
| Barnets vikt | 13 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | ISOFIX-bas med fjäderben |
| Fasthållningsanordning för barn | 3-punkts sele |
| Reduktion för nyfödda | |
| Lutande ryggstöd | |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen |
MAXI-COSI MARMOR
Fler och fler bilbarnstolar, som Klippan Oti 128 eller Britax Max-Way och Max-Way Plus, tillåter barn att färdas med ryggen mot vägen så länge som möjligt, upp till cirka 7 års ålder. Som en påminnelse rekommenderas starkt att barn färdas med ryggen mot vägen så länge som möjligt för att avsevärt minska risken för allvarliga skador på de mest utsatta delarna av kroppen (huvud, nacke och ryggrad) i händelse av en frontalkollision.

| Axkid One | Axkid One+ | |
|---|---|---|
| Certifiering | R129 (i-Size) | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 125 cm | Från 61 till 125 cm |
| Barnets ålder | Från födsel till 7 år ca. | Från 6 månader till ca 7 år. |
| Barnets vikt | 23 kg max. | 23 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | ISOFIX med stag | ISOFIX med stag |
| Fasthållningsanordning för barn | 5-punktssele | 5-punktssele |
| Vridbar bilbarnstol | ||
| Reduktion för nyfödda | ||
| Sittplatsens position | Tillbaka till vägen | Tillbaka till vägen |
| Priser | SE DET BÄSTA PRISET | SE DET BÄSTA PRISET |
Den utvecklande bilbarnstolar är sittmodeller som täcker flera vikt- och storleksgrupper för att följa med barn i flera år.

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 40 till 125 cm |
| Barnets ålder | 16 månader till ca 12 år |
| Barnets vikt | Från 9 till 50 kg max. |
| Montering av bilbarnstolen | ISOFIX med övre fästrem |
| Fasthållningsanordning för barn | Sköld (9 till 21 kg) Säkerhetsbälte (21 till 50 kg) |
| Vridbar bilbarnstol | |
| Reduktion för nyfödda | |
| Sittplatsens position | Att möta vägen |
CYBEX PALLAS G I-SIZE
Bilbarnstolar med ryggstöd erbjuder inte bara hög komfort, utan också ökad säkerhet för barnet, särskilt vid sidokollisioner. Användningen av en bältesstol för bil är obligatoriskt i bilar för barn över 15 kg eller 100 cm, beroende på bilbarnstolens typgodkännande. Bälteskuddar gör att ditt barn kan sitta fast ordentligt i säkerhetsbältet för vuxna tills han eller hon är tillräckligt gammal.

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | Från 100 till 150 cm |
| Barnets ålder | 3 till 12 år ca. |
| Barnets vikt | Från 15 till 50 kg |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte med ISOFIX (tillval) |
| Fasthållningsanordning för barn | Säkerhetsbälten |
| Sittplatsens position | Att möta vägen |
CYBEX LÖSNING S I-FIX

| Certifiering | R129 (i-Size) |
| Barnets storlek | 100 till 150 cm |
| Barnets ålder | 5 till 12 år ca. |
| Barnets vikt | 15 till 50 kg |
| Sittplatsens position | Att möta vägen |
| Montering av bilbarnstolen | Säkerhetsbälte + ISOFIX |
| Fasthållningsanordning för barn | Säkerhetsbälten |
JOY I-TRAVER
Komplett lista över ADAC & TCS krocktestresultat (maj 2021)
Besök den fullständiga förteckningen över noter som erhållits av alla bilbarnstolar som bedömts under denna session av krocktester i maj 2021. För varje längd- och/eller viktkategoriBilsäten rankas från bäst till sämst. All information om de kriterier som bedömts och det poängsystem som använts finns i vår artikel som helt ägnas åt bilbarnstolar. krocktester av bilbarnstolar.



