De mange bilseter klassifisert tester de siste årene viser at sikkerhet har gjort enorme fremskritt. Men selv om bilseter er tryggere, er det ikke alle modeller som er risikofrie. potensielt skadelige stoffer for de aller yngste. Dette er årets andre kollisjonstest etter den som ble arrangert i fjor vår, uavhengige europeiske organer (ADAC, ÖAMTC og TCS). undersøkt 20 bilbarnestoler som tilhører ulike størrelses- og vektkategorier, med sikte på å vurdere deres prestasjoner i form av sikkerhet, ergonomi og komfort og av toksisitet. Av de 20 modellene som ble testet i oktober 2018, ble 13 vurdert som "gode", mens 2 seter ble vurdert som "tilfredsstillende". De siste 5 modellene som ble testet, ble vurdert som "utilstrekkelig". på grunn av for høye nivåer av forurensende stoffer i de ulike beleggene, til tross for gode resultater i de andre kategoriene. På den annen side, ingen modell fikk sluttkarakteren "svært god".
Britax Römer Baby-Safe 2 i-Size + i-Size-base
Joie i-Level
Bébé Confort Cabriofix
Hauck Comfort Fix + Comfort Fix Isofix-basis
CBX Shima
CBX Shima + Shima Isofix-base
Hauck Comfort Fix
Bébé Confort Cabriofix + Familyfix Basis
Jané Koos i-Size + iPlattform
Jané Koos i-Size
Chicco Around U i-Size
Nachfolger Hy5 TT
Graco Turn2Reach
Osann Fox
Britax Römer Swingfix M i-Size
Britax Römer Dualfix M i-Size
Cybex Pallas S-Fix
Nania I-Max SP Isofix
Cybex Solution S-Fix
Den første bakovervendte oppblåsbare bilbarnestolen

EDIT (mai 2019): Siden publiseringen av disse resultatene, Etterfølger har forbedret den første versjonen av sin oppblåsbart bilsete med utgivelsen av Nachfolger Hy5.1 TT. Denne forbedrede versjonen, testet i mai 2019 av ADACinneholder ikke lenger ingen spor av forurensende stoffer og oppnådde Utmerkede resultater i front- og sidekollisjonstester. Denne versjonen kan nå anbefales for bruk sammen med barn i aldersgruppen 0 til 18 kilo.
For høye nivåer av skadelige stoffer
To modeller av bilseter har opplevd en betydelig devaluering av de endelige verdivurderingene på grunn av deres høyt innhold av forurensende stoffer. Faktisk er verdiene som er målt for visse skadelige stoffer overskredet tillatte grenser for barneprodukter. Naftalenet stoff som er mistenkt for å ha kreftfremkallende effekter, ble funnet i vevet på Jané Koos i-Size mens sporene TCPP- og TDCP-flammehemmere har blitt funnet i materialene til Osann FoxEn modell som heller ikke overbeviste i front- og sidekollisjonstester. Det er viktig å merke seg at de forurensende stoffene som ettersøkes under disse testene ikke tas med i beregningen for å oppnå "A"-merket. Europeisk typegodkjenning (R129 eller R44/04) bilseter. Derfor kan et sete med spor av miljøgifter fortsatt selges lovlig på det europeiske markedet.
Utvalg av de beste kollisjonstestede bilstolene (oktober 2018)
- Den Bilstol Baby (fra fødsel til ca. 18 måneder)
I en babykos er barnet komfortabel og beskyttet som en liten kokong. Helningen gjør det mulig å hindre at hodet faller forover som kan være tilfelle i et bilsete som er dårlig egnet for de minste barna. Babykosen er den ideelle måten å den tryggeste (veien tilbake) for trygg reise med baby fra fødselen til barnet er 12, 15 eller 18 måneder gammelt. avhengig av barnets morfologi og setemodell.
- Britax Römer Baby-Safe 2 i-Size (med base)

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 83 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 18 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller Flex i-Size Base eller Base Baby-Safe i-Size med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
BRITAX RÖMER BABY SAFE 2 I-SIZE
- Joie i-Level (med base)

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 40 til 85 cm |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 18 måneder. |
| Barnets vekt | Maks. 13 kg. |
| Montering av bilsetet | Base LX i-Size med stag |
| Barnesikringssystem | 3-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
JOY I-LEVEL
- Hauck Comfort Fix (med eller uten understell)

| Sertifisering | R44/04 |
| Barnets vekt | 0 - 13 kg (Gruppe 0+) |
| Barnets alder | Fra fødselen til rundt 18 måneder. |
| Montering av bilsetet | Sikkerhetsbelte eller Comfort Fix-base med stag |
| Barnesikringssystem | 3-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
HAUCK COMFORT FIX
- Bilbarnestoler (fra fødsel til ca. 4 år)
Posisjonen "back-to-the-road" er den beste måten å beskytte hals og Livmorhalsen av et barn i tilfelle en kollisjon. Vi anbefaler at du Hold barnet vendt bort fra veien så lenge som mulig. fordi det forhindrer at hodet, som er proporsjonalt tyngre, blir utsatt for voldsomme støt. projisert fremover i tilfelle en kollisjon som kan føre til alvorlige personskader. Det de fleste bilseter tilgjengelig på markedet, slik at barnet har ryggen mot veien. opp til 4 åreller enda mer for visse modeller.
- Britax Römer Dualfix M i-Size
Le Britax Dualfix M i-Size er et svingbart bilsete som oppfyller kravene til det nye R129-regelverket (i-Size) for barn fra 61 til 105 cm (fra ca. 6 måneder til ca. 4 år) til bruk i med ryggen mot veien eller med ansiktet vendt mot veien fra 15 måneders alder (76 cm). Dens 360° rotasjon gjør det enkelt å sette barnet i bilen uten anstrengelser. Den Dualfix M i-Size er en svært komfortabel modell med flere vippeposisjoner både vendt mot og vendt bort fra veien, en justerbar tilbakeslagsstang på baksiden av benken for å øke benplassen, en 5-punkts sele og en justerbar nakkestøtte til barnets høyde. Dette setet er også utstyrt med en rekke sikkerhetsutstyr for økt beskyttelse. Den har følgende egenskaper sidekollisjonsbeskyttelsessystemet (SICT) og flere visuelle indikatorer for å sikre korrekt montering av setet ved hjelp av ISOFIX-feste. Le Dualfix M i-Size ikke leveres med en reduksjonsenhet for nyfødte, må du gå for en Britax Dualfix i-Size for å dra nytte av den. Modellen er identisk på alle måter og kan brukes fra fødselen av.
| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 61 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra fødsel til ca. 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18 kg. |
| Montering av bilsetet | ISOFIX med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Sitteposisjon | Rygg (61 til 105 cm) Ved siden av veien (76 til 105 cm) |
BRITAX RÖMER DUALFIX M I-SIZE
- Britax Römer Swingfix M i-Size

| Sertifisering | R129 (i-Size) |
| Barnestørrelse | Fra 61 til 105 cm |
| Barnets alder | Fra fødsel til ca. 4 år. |
| Barnets vekt | Maks. 18 kg. |
| Montering av bilsetet | ISOFIX med stag |
| Barnesikringssystem | 5-punkts sele |
| Dreibart bilsete | |
| Reduksjonsmiddel for nyfødte | |
| Sitteposisjon | Tilbake til veien |
BRITAX RÖMER SWINGFIX M I-SIZE
- Barneseter (fra ca. 4 til 12 år)
Med belteseter kan du og beskytte barnet ved å tilpasse sikkerhetsbelte for voksne av kjøretøyet til dets morfologi. Selv om noen modeller av bilbarnestol tillate deg å reise med barn vendt mot veien fra de er 3 år gamle, foretrekker bruk av en bakovervendt bilstol før du går videre til bruk av en bilbarnestol.
- Cybex Solution S-Fix

| Sertifisering | R44/04 |
| Barnets vekt | Fra 15 til 36 kg (Gruppe 2/3) |
| Barnets alder | Fra ca. 4 til 12 år. |
| Montering av bilsetet | ISOFIX eller sikkerhetsbelte |
| Barnesikringssystem | Sikkerhetsbelter |
| Sitteposisjon | Å møte veien |
CYBEX SOLUTION S-FIX
Fullstendig liste over ADAC- og TCS-kollisjonstestresultater
Besøk den fullstendige listen over sluttresultater som ble oppnådd av bilstolene som ble evaluert i løpet av denne sesjonen av kollisjonstester i oktober 2019. For hver størrelseskategoriBilstolene er rangert etter poengsum, fra det beste til det verste. Hvis du vil vite mer om kriteriene som er vurdert og poengberegningssystemet som er brukt, kan du gå til vår artikkel om kollisjonstester for alle svarene.




